$31.98
In Stock (3)
This sake is made from 100% of Yamadanishiki rice. The rice polish ratio is 50%. The sake is fermented at a low temperature around 10℃, and takes longer time compared with usual sake.
Since it is aromatic, you can enjoy an exclusive taste of the Yamadanishiki. Please enjoy our "S" on your special occasions!
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Country | Japan |
|---|---|
| Size | 720ml |
| Style | Sake |
| Alcohol By Volume | 16% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |