$174.98
In Stock (1)
Antique Bronze in appearance, The GlenDronach 15 Year Old Single Malt Whisky has an intoxicating burst of maraschino cherry, ripe bramble and dark chocolate mint on the nose with hints of orange bitters and walnut liqueur. Honey-glazed apricot and ripe fig with a crescendo of black cherry, angelica and muscovado on the palate is has a long and enveloping finish with dark manuka honey, herbal bitters and dark chocolate.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 28 cm |
| Varietal | Scotch Whiskey |
|---|---|
| Region | Scotland |
| Country | Scotland |
| Producer | Glendronach Distillery |
| Size | 700ml |
| Style | Whiskey |
| Alcohol By Volume | 40% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 28 cm |