Price range: $29.98 through $165.26
A stunning example of Australian Vermentino, and one of the best I have tried. Fragrant lemon top notes with a hint of lime blossom. The palate is citrusy and bright, with flecks of dried mandarin peel plus barely perceptible savouriness, adding interest and depth. Pleasing texture, back-palate drive and excellent integration of the elements. Sourced from the historic Roxborough Vineyard in the Upper Hunter Valley.
Halliday - 95 Points
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Vermentino |
|---|---|
| Region | Hunter Valley |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | First Creek |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.5% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |