$26.98
In Stock (3)
The Legendary Prize Winner for 14 consecutive years in the Annual Japan Sake Awards. Blessed with the renowned spring water ( Fushimizu) water which is famous for its soft minerals and pure taste. Apple yeast at low temperature resulted in a delicate and smooth sake with honey-scented sweetness, finished malic acid from the yeast to balance out the taste.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 28 cm |
| Varietal | Junmai |
|---|---|
| Country | Japan |
| Size | 720ml |
| Style | Sake |
| Alcohol By Volume | 15% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 28 cm |