Price range: $52.98 through $285.98
Rich ‘white gold’ in colour. A complex wine, with aromas of lemon zest, lanolin, and baking spices. Perfumed wild jasmine, snow pea tendril, delicate hints of candied peel and lemon curd. There is a nuttiness, with notes of green apple and native blossoms.
A medium-bodied wine, of great textural interest, with fruit ripeness extending the length. Taut, crisp acid drives the wine and will reward those with the patience to cellar.
Our first release, a wine of complex flavour and intrigue. Sealed under Diam and wax. Only 700 bottles produced.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Chenin Blanc |
|---|---|
| Region | Beechworth |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Producer | Domenica Wine |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13.1% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |