Price range: $29.98 through $160.29
Barrel ferment aromatics with cumquat, grapefruit, apricot blossoms, with hints of ginger and spice. The palate is complex with citrus curds, lime pith and gingery spice with underlying textural minerality and savoury nuances.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 30 cm |
| Varietal | Rielsing |
|---|---|
| Region | Orange |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Cooks Lot |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 11.8% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 30 cm |