Price range: $32.98 through $176.90
A golden wine which shows a harmonious blend of nectarine and grapefruit characters, nuts and French oak with a textural palate. lively acidity provides a tight and linear structure and an elongated, succulent and lingering finish. A wine that is approachable in its youth but will develop over the next 7-8 years.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 27 cm |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Region | Great Southern |
| State | Western Australia |
| Country | Australia |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 14.0% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |