$59.98
In Stock (9)
Each bottle contains a blade of bison grass added by hand, giving Żubrówka its unique and aromatic taste. A taste of real nature. Żubrówka Bison Grass is the world's Number 3 vodka and prolific gold medal winner. The legendary Żubrówka story started over 500 years ago in the primeval Białowieża forest. A forest that makes up Europe's invaluable green lung. A world heritage site protected by UNESCO where Europe's last remaining herds of wild bison roam free and where wild bison grass grows in the glades.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 30 cm |
| Country | Poland |
|---|---|
| Size | 700mL |
| Style | Vodka |
| Alcohol By Volume | 37.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 30 cm |