Price range: $6.58 through $81.98
A traditional German style sour wheat ale, where low alcohol, tartness, and fruit combine to create the ultimate quencher! The beer undergoes a 24 hour period of lacto-fermentation where all the souring takes place, before being fermented as normal, and finally blended with freshly cold pressed Strawberries. The result is a deliciously fresh light and dry ale, with some upfront tartness, which is rounded out by the juicy fruit flavours.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 12 cm |
| Varietal | Berliner Weisse |
|---|---|
| Region | Sydney |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Yulli's Brews |
| Size | 375ml |
| Style | Sour Ale |
| Alcohol By Volume | 3.4% |
| Weight | 0.4kg kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 12 cm |