$22.90
In Stock (7)
These gnarly strugglers were planted in 1946 in a deep sandy dune called The Beach, overlying the North Maslin Sands geological formation. The Old Vine Grenache is a complex, perfumed and elegant wine with a trademark tannin structure.
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Grenache |
|---|---|
| Region | Kangarilla |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Size | 375mL |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 14.5% |
| Weight | 0.8 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |