Price range: $71.98 through $388.98
"From 25-40 year old vines planted various plots lower down on the slopes on alluvial soil and sand. Hand harvested, whole bunch pressed with a few hours of skin contact in pneumatic press Natural ferment takes place in mix of older large format cask (500-5000L) and stainless steel followed by around 3 months on full lees with no battonage." - Winemaker Notes
“Very racy and vibrant with aromas of summer meadows, green and yellow apples plus a touch of pepper. This is at the lower limit of medium-bodied but has a healthy structure, the fine tannins neatly underlining the discreet fruit. Excellent balance and good length. Drink or hold.” - Stuart Pigott, jamessuckling.com
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 30 cm |
| Varietal | Gruner Veltliner |
|---|---|
| Region | Wachau |
| Country | Austria |
| Producer | Weingut Knoll |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 30 cm |