$22.98
In Stock (37)
The Tomfoolery The Innovator Barossa Valley Semillon 2024 is a vibrant, zesty, and intense dry white wine from South Australia, known for its powerful lemon/citrus notes, focused palate, and long finish, made from old-vine fruit (70+ years) with low alcohol (around 10.5%) for a lean style, offering great flavour and texture for its freshness, typical of Tomfoolery's focus on site expression from historic Barossa vineyards.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Semillon |
|---|---|
| Region | Barossa Valley |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | Tomfoolery Wines |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 10.5% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |