Price range: $32.98 through $178.44
Tomfoolery says...
Rich purple colour. Intense Shiraz brambles with a herbal Cabernet lift on the nose. We love a good ‘Barossa Claret’, and that’s precisely what we’ve got here. Ripe, supple Shiraz with a lovely Cebernet backbone, satisfyingly full-flavoured. Great with rich gamey flavours – preferably game you’ve shot yourself, of course!
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Cabernet Sauvignon, Shiraz |
|---|---|
| Region | Barossa Valley |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 14.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |