Price range: $26.98 through $139.59
Sourced from a single vineyard planted in 1922 in Eden Valley. No spectacular secret winemaking here: whole bunch pressed to tank, cold settled, and then racked to ferment with a cultured yeast. Bottled early to preserve freshness. Classic Eden Valley Riesling with tones of lemon, lime and bath salts. Drink cold with oysters while watching the sunset.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 29 cm |
| Varietal | Riesling |
|---|---|
| Region | Eden Valley |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Size | 750mL |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 11.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 29 cm |