Price range: $36.98 through $200.31
“From a single vineyard, believed to be nearly 150 years of age, or over a 100, or whatever. It’s old. Aged in old French and Hungarian puncheons. Bloody and ferrous, a distinct ozone sort of thing here anyway, blackberry, orange peel, dried herb, spice and aniseed. It’s full-bodied, very purple, umami flavours are the thing, though there’s no shortage of bloody black fruit intensity, there’s a very firm juicy orange character to acidity, kind of tangy and zesty, which I think will settle with some bottle age. The finish is long and crammed with flavour. It’s a whole lotta Mataro.” – Gary Walsh (The Winefront) 94 points
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Mataro |
|---|---|
| Region | Barossa Valley |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Size | 750mL |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 14% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |