Price range: $13.98 through $271.14
Our Tripel is one of the Tripels with the most character in our rich Belgian market of beers. The beer is strong and full-bodied. The tripel has an alcohol percentage of 9% and the refermentation in the bottle generates a long natural shelf life.
Flavour Caramel taste flows into bitterness, with the aftertaste comes a subtle hint of banana in combination with citrus fruits.
Colour Clear amber blond.
Scent Spicy with hints of black pepper, ginger and a tinge of orange.
Foodpairing The Straffe Hendrik Tripel is easy to combine with many dishes. A spicy fish dish, a large range of cheeses or an airy dessert, it’s a fine match. In comparison to a darker beer, it will not make it any heavier and will add an enjoyable fruitiness.
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 26 cm |
| Varietal | Tripel |
|---|---|
| Country | Belguim |
| Producer | Straffe Hendrik |
| Size | 330ml |
| Style | Ale |
| Alcohol By Volume | 9.0% |
| Weight | 0.6kg kg |
| Length | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 26 cm |