Price range: $19.50 through $35.00
Sternthaler's Nurnberger Christkindles Gluhwein is a German Mulled wine. ‘Gluhwein’ is the German name for mulled wine this is a true classics from the Nuremberg market. It has a distinct blueberry note, a very fruity, juicy sweetness and a beautiful fine clove and cinnamon flavour that is the perfect addition to this mulled wine.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 26 cm |
| Varietal | Gluhwein |
|---|---|
| Region | Nurnberger |
| Country | Germany |
| Size | 1L |
| Style | Gluhwein |
| Alcohol By Volume | 10% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 26 cm |