Price range: $19.50 through $35.00
Sternthaler's Nurnberger Apple Gluhwein is a German Mulled wine. ‘Gluhwein’ is the German name for mulled wine this is a true classics from the Nuremberg market. It has a distinct apple cinnamon flavour, for lovers of mulled cider and mulled wine alike.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 22 cm |
| Varietal | Apple Gluhwein |
|---|---|
| Region | Nurnberger |
| Country | Germany |
| Size | 700ml |
| Style | Gluhwein |
| Alcohol By Volume | 10% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 22 cm |