$144.98
In Stock (4)
We have three unique blocks of Pinot Noir (II Giardino, La Roccia & Ruscello). The fruit from these blocks are specifically chosen for this wine as they produce fruit of the highest quality. This wine is medium weighted, with soft savoury tannins and well-balanced acidity. "A style in which I have always enjoyed making and drinking" - Steve Lubiana.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| State | TAS |
| Country | Australia |
| Producer | Stefano Lubiana |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 13% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |