Price range: $41.98 through $228.72
Pale yellow in colour, the nose is perfumed and lifted showing some rosewater and poached pear spiciness with a hint of honeyed beeswax. The palate is silky and Cox’s apple crunchy, framed by positive phenolics and trademark Tasmanian acid tension.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 29 cm |
| Varietal | Pinot Gris, Riesling, Pinot Blanc, Gewurtztramminer |
|---|---|
| Region | Coal River Valley |
| State | TAS |
| Country | Australia |
| Producer | Stargazer Wines |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.2% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 29 cm |