Price range: $42.98 through $231.86
Stargazer says:
"Translucent ruby in colour, the nose is marked by layers of bright red fruits: dried cherries, red currants and cranberry juice. Sweet strawberry fruit and a creamy texture fill out the mid-palate, which continues onto fine-grained tannins with a bright rosehip/hibiscus acidity at the finish."
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 29 cm |
| Varietal | Pinot Meunier, Pinot Noir |
|---|---|
| Region | Cole River Valley |
| State | TAS |
| Country | Australia |
| Producer | Stargazer |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 12.8% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 29 cm |