Price range: $27.98 through $150.76
Aromas of grapefruit and white peach, combined with flint and toasty characters imparted by fermentation in French oak. A mineral drive on the palate from the natural acidity is balanced with complex layers of citrus, peach and spice.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Region | Hunter Valley |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Silkman |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13.3% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |