Price range: $22.98 through $134.98
Intense tropical and lime flavours with almost a mineral grip finishing long carried on bright natural lone of lively acidity. For sheer bang for bucks this wine is hard to beat and is already copping plenty of attention.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 29 cm |
| Varietal | Riesling |
|---|---|
| Region | Clare Valley |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | Shut the Gate |
| Size | 750mL |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 29 cm |