Price range: $8.98 through $111.98
We’ve tried to capture the essence of Spring in a beer, putting winter behind us and looking forward to the days of cracking a can open at a BBQ in the backyard or at the beach. Brewed with plenty of wheat and oats, our Springtime IPA has soft, low bitterness, a hazy golden colour and fluffy white head. Finishing with a flavour combination of pineapple, guava, and mixed berries and an aroma that will make you feel like you’re drinking 6.2% ABV tropical fruit juice.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 12 cm |
| Varietal | NEIPA/Hazy |
|---|---|
| Region | Hobart |
| State | Tasmania |
| Country | Australia |
| Size | 355 mL |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 6.2% |
| Weight | 0.4 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 12 cm |