Price range: $36.98 through $199.94
The Pirouette – meaning spin, twirl, and swirl - is a complex chardonnay. This wine is a true reflection of what a cool climate Chardonnay is supposed to be. A beautiful Chardonnay, lovingly grown by Juliet Cullen. The first aroma is the distinct struck match followed by aromas of ripe grapefruit, a rich mouthfeel courtesy of batonnage and 20% malolactic fermentation. Aged for 8 months in 20% premium new French oak, unfiltered and unfined.
Match me with free range roast chicken or triple cream brie.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Region | Tumbarumba |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Sapling Yard |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |