Price range: $6.98 through $91.98
Sailor's Grave says...
Pale straw gold in colour with a fluffy white head, our Gose tones back the salt and acidity to a balanced and thirst-quenching level that is accessible to all palates. We use a combination of Pilsner, wheat and acidulated malts, with subtle mineral & citrus notes and an ocean tang. We use salt harvested from the ocean in front of our farm and add locally sourced seaweed (Ulva Compressa – very similar to Sea Lettuce) for a minerally marine touch.
| Weight | .4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 12 cm |
| Varietal | Gose |
|---|---|
| Region | East Gippsland |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Size | 355ml |
| Style | Sour |
| Alcohol By Volume | 4.5% |
| Weight | .4 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 12 cm |