Price range: $8.58 through $108.98
Trophy Town is a brand new West Coast Pale Ale brewed with Manilita, Simcoe, and Southern Cross HopKief. It's a commonly known fact that Queensland owns football. Every code. NSW and Victoria havent got a clue. Men's, womens, it doesn't matter, we won them all. If there's a Queensland team there's a Queensland trophy. So we brewed this crushable and winning Pale Ale to celebrate. A light, lean and refreshing body blends with a saturating hop blend that's predominantly bright and vibrant citrus, with a finishing note of sticky stonefruit. A mild bitterness brings it all together. The don't call us Trophy Town for nothing.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | WC Pale Ale |
|---|---|
| Region | Newstead |
| State | QLD |
| Country | Australia |
| Producer | Range Brewing |
| Size | 440ml |
| Style | Ale |
| Alcohol By Volume | 5.3% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |