Price range: $4.25 through $68.00
"Range Lite is a brand new and ultimately crushable American style Light Lager. We've been wanting to brew this style for a while now and Footy Finals and Fathers Day has provided the ultimate platform to launch with. Range Lite pours an extremely light yellow colour which is crystal clear. We've used a combination of rice and corn in our grist to provide a lean body with a crisp flavour, whilst also helping to maintain clarity. A mild bitterness on the mid palate adds an element of refreshment and balance that carries through gently to the finish. All in all this is a perfect Saturday crusher, whether you're cheering on your favourite team or have just worked up a thirst that must be quenched." - Range Brewing
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 11 cm |
| Varietal | Low Carb Lager |
|---|---|
| Region | Brisbane |
| State | QLD |
| Country | Australia |
| Producer | Range Brewing |
| Size | 330ml |
| Style | Lager |
| Alcohol By Volume | 4.2% |
| Weight | 0.4kg kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 11 cm |