Price range: $13.58 through $173.98
High Regard is a brand new Double Dry-Hopped West Coast IPA brewed in collaboration with our new buds from Wondrous Brewing in Emeryville, California. We picked Wynn's brain on all things West Coast IPA and came up with a dank and naughty recipe that we felt perfectly encapsulated the release week for this beer. The hop bill in this beer is big on sticky dank hops, with a huge charge of Freestyle Nelson Sauvin and Freestyle Riwaka, plus a sprinkling of Mosaic and a finishing whack of Columbus Cryo. 100% German Pilsner malt keeps the colour light and lets the stickiness do it's thing
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Double Dry-Hopped West Coast IPA |
|---|---|
| Region | Brisbane |
| State | QLD |
| Country | Australia |
| Producer | Range Brewing |
| Size | 440ml |
| Style | IPA |
| Alcohol By Volume | 6.6% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |