Price range: $119.98 through $651.19
Prunotto Barolo 2020 is deep garnet red with ruby reflections. The nose is complex: aromas of red fruit and floral aromas follow over to notes of spices and impressions of forest floor and plums. The intense palate is characterised by soft tannins and a lengthy aftertaste. Outstanding ageing potential.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Nebbiolo |
|---|---|
| Region | Barolo |
| State | Piemonte |
| Country | Italy |
| Producer | Prunotto |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 14.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |