Price range: $23.98 through $126.84
The colour is light straw. The nose shows orange blossom, citrus, stone fruit and a subtle honey finish. The palate is textural with lovely minerality. Stone fruit and citrus on the palate are supported by delicious lingering minerality and great length. Enjoy with mushroom arancini, crispy skin barramundi or seafood linguine.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Fiano |
|---|---|
| Region | King Valley |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Producer | Pizzini Wines |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 13.5% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |