Price range: $22.98 through $221.70
Pours a deep brown colour with a tan head. An aroma of chocolate predominates with sublte coffee notes. Its velvety smooth mouth feel is complemented by a light nut-roasted bitterness and bold chocolate flavour.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 28 cm |
| Varietal | Porter |
|---|---|
| Region | Victoria |
| State | British Columbia |
| Country | Canada |
| Producer | Phillips Brewing |
| Size | 650ml |
| Style | Porter |
| Alcohol By Volume | 5.2% |
| Weight | 1kg kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 28 cm |