Price range: $25.98 through $139.96
Vermentino is considered indigenous to Sardegna, where it is widely cultivated and has deep historical roots. Soprasole, meaning ‘above the sun’, is a tribute to the stunning landscape of Sardegna—brilliant light illuminating white cliffs and emerald vineyards.
Cellar Notes: The juice obtained from a soft pressing of the grapes is fermented in stainless steel vats with its natural yeast, at a controlled temperature of 15º. After fermentation, the wine ages in stainless steel vats with its lees for 4 months.
Tasting Notes: Bright straw yellow color with greenish reflections. Persistent floral aromas with a touch of herbaceous notes and a hint of lime. On the palate, herbs are predominant with notes of white flowers and citrus. Pair with seafood and lightly seasoned fish dishes.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 28 cm |
| Varietal | Vermentino |
|---|---|
| Region | Sardegna |
| Country | Italy |
| Producer | Pala Soprasole |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 28 cm |