Price range: $17.98 through $239.98
Think Thick. Think Decadent. Think big salted caramel, rich belgian dark chocolate cake, nights-by-the-campfire vibes. Our brewers have thrown the frosting covered book at this decadent number - milk sugar, pecans, toasted marshmallows, golden syrup, cocoa nibs, vanilla, cake mix, and all combine in their baked-goods glory to give you the ultimate pastry experience, along with a hit of maple salt to provide a rounding salinity we've come to love here at One Drop and a kiss of smoked malts. Conditioned in can and our cellar for months on end for them creamy, roasty, dark chocolatey, and oh-so-caramelly vibes by the crackling fire light.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Imperial Pastry Stout |
|---|---|
| Region | Botany Bay |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | One Drop |
| Size | 440ml |
| Style | Stout |
| Alcohol By Volume | 10.9% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |