Price range: $19.98 through $256.44
This is an absurdly decadent and thick Imperial Smoothie Sour that's pure dessert in a glass. As part of their "Doubletake" series, One Drop has gone all out, blending acai berry puree with banana, coconut, and toasted macadamia nut. It pours with a subtle purple hue and a viscous, syrupy body that feels like a full-on milkshake. The flavour is an incredible balance of tropical sweetness and a surprisingly clean, tart finish. It's a bold, sour, and intensely flavoured beer that is a perfect indulgence.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 16 cm |
| Varietal | Imperial Smoothie Sour |
|---|---|
| Region | Botany |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | One Drop |
| Size | 440ml |
| Style | Sour |
| Alcohol By Volume | 10.10% |
| Weight | 0.5 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 16 cm |