Price range: $51.98 through $276.50
In this Chenin Blanc from MMAD Vineyard's Blewitt Springs, you'll experience the expertly crafted balance of fragrant frangipani notes, vibrant acidity, and bountiful fruit flavors like cumquat and yellow nectarine. With a touch of talc, this intense expression of old vine Chenin Blanc showcases the unique terroir of the vineyard, which was first planted in 1939 and now boasts some of the oldest Shiraz vines from 1941.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Chenin Blanc |
|---|---|
| Region | Blewitt Springs |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | MMAD Vineyard |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 12.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |