Price range: $31.98 through $171.78
A much cooler, wetter harvest than previous years from our vineyard. I opted not to use carbonic maceration as I felt the stems would be far to green and chewy. The fruit has been completely crushed and destemmed, the exact antithesis of Carbonic Maceration. Because hey, why not.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Cabernet Franc |
|---|---|
| Region | Canberra |
| State | ACT |
| Country | Australia |
| Producer | Mallaluka |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 13.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |