Price range: $7.58 through $118.98
Due to the special composition of sun-ripened wheat varieties and brighter barley malts, fermented and aged with our special white yeast, unfolds at first sip a balanced bouquet of different fruit flavors of ripe banana to a slight citrus note, which mixes at departure with the typical, slightly spicy wheat beer flavor.
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 26 cm |
| Varietal | Kristallweizen |
|---|---|
| Region | Bavaria |
| Country | Germany |
| Size | 500mL |
| Style | Wheat Beer |
| Alcohol By Volume | 5.1% |
| Our Rating | https://www.ratebeer.com/beer/maisels-weisse-kristall/6089/ |
| Weight | 0.8 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 26 cm |