Price range: $34.90 through $185.90
This wine, being the eighth Sui Generis release, is a playful expression of Rosé with carbonic Pinot Gris covered in Muscat d’Alexandria juice. The result is perfumed and elegant with underlying richness.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 29 cm |
| Varietal | Pinot Gris, Muscat |
|---|---|
| Region | Canberra |
| State | ACT |
| Country | Australia |
| Size | 750mL |
| Style | Alternative White |
| Alcohol By Volume | 13.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 29 cm |