$169.98
In Stock (2)
The Macallan Sherry Oak 12 Years Old forms part of the Sherry Oak range which features a series of single malt whiskies matured in exceptional sherry seasoned oak casks from Jerez for richness and complexity. A matured character, the 12 Years Old delivers rich wood spice and dried fruits and a natural rich gold colour.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 29 cm |
| Region | Highlands |
|---|---|
| Country | Scotland |
| Size | 700mL |
| Style | Scotch Whisky |
| Alcohol By Volume | 40% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 29 cm |