Price range: $26.58 through $142.98
This vintage the flavour rich fruit produced a wine with a lifted nose of confectionary, lime and citrus. The palate is fresh and lively with a classic crisp refreshing finish typical of good cool climate Riesling.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 29 cm |
| Varietal | Riesling |
|---|---|
| Region | Canberra |
| State | ACT |
| Country | Australia |
| Size | 750mL |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 11.5% |
| Our Rating | WINE @ PLONK |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 29 cm |