$39.98
Out of stock
This Oude Gueuze Pure 2017, produced by Lindemans Brewery, is an exclusive single blend of 7-year-old Lambic, fermented in a single oak barrel and refermented in the bottle. It is characterized by its golden colour and smooth, slightly sour taste with a sherry-like aroma. Truly a Gueuze for beer connoisseurs.
Limited edition of 12,000 bottles.
World Beer Awards 2024 - Silver
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Lambic |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Producer | Lindemans Brewing |
| Size | 750ml |
| Style | Lambic |
| Alcohol By Volume | 7.0% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |