Price range: $21.98 through $114.51
As its name suggests, Pecheresse is a lambic beer enriched with peach juice. A young lambic that is at least one year old, in which 30% filtrate of fresh peaches will macerate.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Lambic |
|---|---|
| Country | Belgium |
| Producer | Lindemans |
| Size | 750ml |
| Style | Fruited Lambic |
| Alcohol By Volume | 2.5% |
| Weight | 1.2kg kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |