Price range: $15.98 through $85.38
Lindemans Early Harvest wines are created from selected parcels of flavour ripe grapes harvested from early ripening regions in South Eastern Australia. This fruit, coupled with careful wine making, creates a smooth and luscious wine which is at least 25% lighter in alcohol.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Pinot Grigio |
|---|---|
| Region | Hunter Valley |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Lindemans |
| Size | 750ml |
| Style | White Wine |
| Alcohol By Volume | 8.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |