$329.98
In Stock (1)
Le Macchiole Paleo Rosso is an iconic expression of 100% Cabernet Franc from the Bolgheri region, crafted with elegance, intensity, and identity. Initially planted with Barbera and Sangiovese, the estate later discovered that Cabernet Franc thrived in the coastal terroir of Bolgheri. This wine shows remarkable complexity, with vibrant notes of blackcurrant, graphite, herbs, violet, and spice. The palate is powerful yet refined, supported by firm tannins and vibrant acidity, leading to a long, mineral-driven finish.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Cabernet Franc |
|---|---|
| Region | Tuscany |
| Country | Italy |
| Producer | Le Macchiole |
| Size | 750ml |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 14.5% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |