Price range: $23.98 through $127.56
92 PTS - Vintage 2024 ‘A pretty start with a rose gold appearance greeting the eye, this Lambrook 'Spark' Sparkling Pinot Noir will get the party started with a little something different. Loaded with interest, there is a little more body here to elevate your aperitif. The creamy texture lights things up. A canape go-to, scents of red currants, red apple, rhubarb and the white bit of the strawberry all flow neatly to the flavour profile. Add a gentle flicker of blood orange, blackcurrant and dark cherry and you have yourself a very tidy drink. Drying on close, I'd have no problems draining a glass in quick time.’ - Reviewed by Steve Leszczynski from Q Wine Reviews
| Weight | 1.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 28 cm |
| Varietal | Sparkling |
|---|---|
| Region | Adelaide Hills |
| State | SA |
| Country | Australia |
| Producer | Lambrook Wines |
| Size | 750ml |
| Style | Sparkling |
| Weight | 1.4kg kg |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 28 cm |