Price range: $6.58 through $119.98
La Sirene says...
Citray Sour is a refreshing Citrus-infused Farmhouse Sour made with our House yeast that showcases fresh local Victorian grown Citrus against a unique base Farmhouse Ale. Initially the heady Citrus aromatics transport you to an orange orchard that then gives way to a welcomed acidity (courtesy of our natural souring process and our own strain of bacteria) that finishes dry, citrusy & refreshingly tart. The perfect companion for outdoors.
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 12 cm |
| Varietal | Kettle Sour |
|---|---|
| Region | Melbourne |
| State | Victoria |
| Country | Australia |
| Size | 330 mL |
| Style | Sour |
| Alcohol By Volume | 4.8% |
| Our Rating | https://www.ratebeer.com/beer/la-sirene-citray-sour/588833/ |
| Weight | 0.3 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 12 cm |