Price range: $7.78 through $94.98
King River says...
Light copper-coloured Hefeweizen. Using Voyager Craft Malt and German yeast creating a balanced clove and banana phenolic. Brewed using a 5 step-mash to produce these unique flavours. Sure to please lovers of wheat beer.
| Weight | .4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 12 cm |
| Varietal | Hefeweizen |
|---|---|
| Region | King Valley |
| State | VIC |
| Country | Australia |
| Size | 375ml |
| Style | Wheat Beer |
| Alcohol By Volume | 4.6% |
| Weight | .4 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 12 cm |