Price range: $29.98 through $162.98
The compelling aroma is bright and perfumed. There is strawberry, herb, sweet earth, raspberry, fresh flowers and musk. It’s evolving and inviting. On the palate it is light-bodied and bursting with fresh fruit. It is pure and vibrant with precise generosity. Red berry fruits dominate and are matched with super fine natural chalky tannins giving a seamless backbone. A touch of minerality adds further interest and dynamism. A surprisingly long finish completes a very delicious, charming and engaging wine. Parallax is best enjoyed now or over the next five years.
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 28 cm |
| Varietal | Grenache |
|---|---|
| State | SA |
| Country | Australia |
| Size | 750ml |
| Organic | Yes |
| Style | Red Wine |
| Alcohol By Volume | 12% |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |