Price range: $7.58 through $69.98
The first in our English Series. Bitters have a long tradition of being a sessiomable beer perfect for after a hard day's work. Smashing bitter is a classic interpretation, with a balanced malt backbone and gentle earthy hops. Smooth, refreshing, and easy to drink. it pairs perfectly with good company and a cozy pub atmosphere.
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 26 cm |
| Varietal | English Bitter |
|---|---|
| Region | Jindabyne |
| State | NSW |
| Country | Australia |
| Producer | Jindabyne Brewing |
| Size | 500ml |
| Style | English Bitter |
| Alcohol By Volume | 3.8% |
| Weight | 0.9 kg |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 26 cm |